Popularne posty

niedziela, 15 stycznia 2012

NAGIETEK LEKARSKI


Zastosowanie Kulinarne :
Kwiaty można wykorzystywać do garnirowania sałatek i zup, co doda im pikantnego smaku. Można spróbować dodać je do omletów lub ryżu. W przeszłości kwiaty były wykorzystywane do barwenia masła, sera, zup i potraw z ryżu.
Zastosowanie Medyczne :
Okłady z nagietka można stosować na zranienia, oparzenia lub oparzenia słoneczne. Napar z kwiatów i liści przynosi ulgę przy bólach żołądka oraz dolegliwościach przewodu pokarmowego. Można go także stosować do płukania gardła lub przy podrażnieniach jamy ustnej i przełyku. Picie naparu usuwa problemy związane z menstruacją. Ostatnio produkuje się z nagietka nieszkodzący zdrowiu biologiczny rozpuszczalnik.

Specjalny przepis

Nagietkowy Krem do Rąk : 
Zagotuj garść suszonych kwiatów w 1/2 szklanki oliwy z oliwek i odstaw na 20 minut. Przecedż płyn przez filtr, dociskając kwiaty. Dodaj 3 krople cytrynowego balsamu olejowego i 15g wosku pszczelego, a następnie dobrze wymieszaj. Przełóż krem do słoiczka. Stosowany kilka razy dziennie sprawi, że twoje dłonie staną się szczególnie gładkie.
Olejek Nagietkowy :
Wsyp zasuszone kwiaty do ciemnej butelki i napełnij ją oliwą z oliwek lub olejem słonecznikowym. W chłodnym, ciemnym miejscu olejek można przechowywać przez długi okres.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz