Popularne posty

poniedziałek, 28 listopada 2011

Trybula ogrodowa


Zastosowanie Kulinarne:
Trybula jest zasadniczym składnikiem zup wiosennych oraz ziołowych, stąd wywodzi się jej potoczna nazwa: roślina na zupę. Stanowi bazę klasycznego dania o nazwie Zielony Sos Frankfurter. Smakuje także wspaniale z potrawami z ryb i jaj, jak również z surowymi warzywami, pomidorami i serem. Trzeba pamiętać tylko, żeby dodawać ją do potraw tuż przed spożyciem, ponieważ szybko traci aromat.
Zastosowanie Medyczne:
Olejki eteryczne i gorzkie substancje regulują pracę nerek i trawienie. Wiosną zawierającą dużo witaminę C trybulę stosuje się w celu oczyszczenia organizmu. Jest również idealnym środkiem czyszczącym krew.
Specjalny przepis:
Krem lub Zupa Trybuli
Zerwij około 100g liści trybuli. Pozostaw trochę do przybrania zupy, a resztę posiekaj. Rozpuść w garnku 40g masła i dodaj około 30g mąki. Następnie wlej 1 szklankę mleka i 1/2 litra bulionu z warzyw i gotuj przez 10 minut na małym ogniu. W tym czasie wymieszaj trybulę z 1/2 szklanki świeżej śmietany i dodaj do zupy. Dopraw solą, pieprzem i szczyptą cukru. podawaj z grzankami, dekorując pozostałymi liśćmi.
OSTRZEŻENIE:
Delikatne liście tego gatunku łatwo można pomylić z szczwołem plamistym, który jest rośliną trującą i obrzydliwie pachnącą. Dzika trybula łąkowa różni się od trybuli ogrodowej tym, że jest lekko toksyczna i może powodować wysypkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz