Popularne posty

czwartek, 15 grudnia 2011

Seler


Zastosowanie Kulinarne: 
Świeże lub suszone liście są wykorzystywane do sosów, sałatek lub duszonego mięsa. Podobnie jak zgrubienia korzeniowe świetnie nadają się też do zup. Selery naciowe można podawać do dipów lub w sałatkach.
Zgrubienia smakują dobrze świeże lub duszone.
Zastosowanie Medyczne:
Liście zawierają olejek eteryczny oczyszczający krew oraz wykazujące silne działanie moczopędne. Selery naciowe i korzeniowe działają leczniczo przy reumatyzmie.
Ostrzeżenie:
Sok i napar z selera mają silne działanie moczopędne. Osoby cierpiące na choroby nerek powinny przed ich użyciem poradzić się lekarza.
Specjalny przepis:
Ostra sałatka ziołowa
Na 4 porcje potrzeba 60g listków selera, po 120g trybuli i rukwi wodnej, po 1 pęczku szczypiorku i bazylii, 2 pęczki pietruszki naciowej o gładkich liściach i 1-2 pęczki rzeżuchy. Umyj i osusz wszystkie zioła, z wyjątkiem rzeżuchy. Odetnij liście od ogonków, drobno posiekaj szczypiorek, a grubiej rzeżuchę. Aby przygotować dressing, posiekaj 120g czerwonej cebuli, wlej 2 łyżki stołowe octu winnego i 3 łyżki stołowe oleju, następnie posyp solą, świeżo zmielonym pieprzem i szczyptą cukru. Wymieszaj ze sobą wszystkie zioła, dodaj winegret i sałatka jest gotowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz