Popularne posty

poniedziałek, 14 listopada 2011

ESTRAGON

Charakteryzuje się lekko gorzkawym smakiem, określanym jako wytrawny, oraz słabym, ale wyrazistym, zapachem. Znane jest jego przeciwzapalne działanie. Wpływa wzmacniająco na organizm, zwiększając przyswajanie składników odżywczych z pożywienia. Nie naraża przy tym delikatnej błony śluzowej żołądka na podrażnienia,jak np. pieprz. Doprawia się nim nadzienie do pieczonego drobiu, ale także do pierogów, pasztety i wszelkie marynaty. Ocet estragonowy jest cennym dodatkiem do sosów podawanych na zimno i na gorąco. Estragon nie należy gotować. Ziele stosowane jest jako lek żółciopędny i przeciwskurczowy.                                                                                                                                           
Szparagi w sosie estragonowym
 2 pęczki szparagów,2 łyżki masła,2 żółtka, 3/4 szklanki białego wytrawnego wina, 2 łyżki posiekanego świeżego lub łyżka suszonego estragonu, sól, cukier, biały pieprz.
Szparagi umyć i oskrobać, zaczynając od czubka. Ustawiać czubkami do góry w garnku z osolonym i ocukrzonym wrzątkiem. Gotować 15-20min - tak by łodyżki zmiękły, a czubki się nie rozpadły. Ocedzić. Przyrządzić sos. Masło stopić, zebrać białe szumowiny. Wino zagotować z estragonem. Żółtka ubić na parze. Gdy zgęstnieją, powoli wlewać do nich (po łyżce) letnie wino, a potem sklarowane masło, cały czas miksując. Przygotowaną masę zdjąć z ognia i jeszcze przez chwilę ubijać. Doprawić do smaku solą, cukrem, estragonem i pieprzem. Szparagi ułożyć na półmisku czubkami w jedną stronę, posypać zieleniną; sos podać osobno   "w sosjerce  ".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz