Popularne posty

poniedziałek, 14 listopada 2011

Krwawnik pospolity

Zastosowanie Kulinarne: 
Posiekanymi świeżymi młodymi liścmi można posypać chleb z masłem lub wzbogacić sałatkę. Wybornie smakują także z twarogiem i potrawami z warzyw. Ciężkie dania są lepiej trawione, gdy dodać do nich liście krwawnika.
Zastosowanie Medyczne: 
Krwawnik zawiera olejki eteryczne oraz taniny i już w czasach starożytnych wykorzystywany był jako roślina lecznicza. Napary z pędów i kwiatów poprawiają trawienie, działają rozkurczowo, a także wiatropędnie. Tamują krwawienie i przynoszą ulgę pod czas menstruacji. W celu sporządzenia naparu zalej 2 łyżeczki ziela szklanką wrzącej wody. Nalewek alkoholowych używa się jako naturalnego remedium przy infekcjach dróg moczowych, jak również przy chorobach serca oraz w celu poprawy krążenia. Krwawnik używany do mycia pomaga zwalczyć egzemę. Stosowany do płukania przynosi także ulgę przy bólu gardła.
Specjalny przepis:
Okład z krwawnika przynosi ulgę przy skurczach żołądka i poprawia trawienie. Aby przygotować okład, zalej 4 łyżki stołowe kwiatów i liści litrem wrzątku. odstaw na 5 minut. Zanurz w naparze ręcznik, a następnie wyżmij go. Połóż wilgotny ręcznik na bolącym miejscu i ogrzewaj butelką z gorącą wodą. Zobaczysz, że to naprawdę działa !
Ostrzeżenie:
Zioło to może wywoływać reakcję alergiczną u osób o wrażliwej skórze. Skóra staje się bardziej wrażliwa na słońce. Nie wolno stosować krwawnika podczas ciązy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz